W dniu ślubu oczy wszystkich zwrócone są na Parę Młodą. Nic dziwnego, że chcecie, aby ceremonia i impreza wypadły perfekcyjnie. Gdy pierścionek zaręczynowy lśni już na placu Panny Młodej, czas na podjęcie kluczowych decyzji związanych z organizacją waszego wyjątkowego dnia. Co powinno się znaleźć na liście spraw „do zrobienia”?
Pół roku przed ślubem – lista spraw
• Termin. Wiele par decyduje się na datę związaną z historią związku. Dla części przyszłych małżonków ważny jest też określony okres liturgiczny. Wesel nie organizuje się w Wielkim Poście i Adwencie.
• Miejsce. Zdecydujcie, w którym kościele i Urzędzie Stanu Cywilnego powiecie sobie „tak”. Tradycyjnie jest to rodzinna parafia i miasto Panny Młodej, ale możecie też wybrać miejsce bliskie wam z innych powodów.
• Goście. Zastanówcie się, czy zapraszacie tylko najbliższych lub może chcecie świętować w szerokim gronie?
• Sala powinna znajdować się stosunkowo blisko kościoła czy urzędu. Pamiętajcie o dostosowaniu jej rozmiarów do ilości gości – skromne wesele powinno się odbyć w niewielkim lokalu, by weselnicy nie czuli się zagubieni. Z kolei mała sala na wiele osób oznacza tłok na parkiecie i ścisk przy stołach.
• Ubrania. Szczególnie Panna Młoda nie powinna zwlekać z zakupem sukni. Przymiarek dokonuje się około pół roku przed ślubem! Oboje na przymierzanie strojów zabierzcie kogoś zaufanego, kto będzie służył wam szczerą radą.
• Muzyka. W zależności od preferencji, możecie się zdecydować na DJ-a lub zespół grający na żywo. W obu przypadkach macie możliwość wyboru utworów, poprzez stworzenie białej i czarnej listy – czyli wskazanie piosenek, które koniecznie muszą lecieć oraz takich, których absolutnie sobie nie życzycie.
Trzy do dwóch miesięcy przed weselem – lista spraw
• Menu. Wiele restauracji oferuje degustację serwowanych potraw. Warto skorzystać z tej opcji, aby mieć pewność, że jedzenie jest smaczne i świeże. To samo dotyczy ciast oraz tortu.
• Świadkowie. To oni odpowiadają za dopilnowanie, by wesele przebiegało bez zakłóceń. Powinny to więc być osoby nie tylko bliskie, ale też operatywne i pewne.
• Dekoracje. Zadbajcie o wystrój kościoła/urzędu, jak również samej sali. Pamiętajcie o kwiatach, balonach, girlandach, jak i o odpowiednim przyozdobieniu stołów.
• Podziękowania. Miłym akcentem jest wręczenie wychodzącym gościom podziękowań. Mogą to być paczuszki słodyczy, małe buteleczki alkoholu, słoiczki miodu a nawet niewielkie roślinki w doniczkach.
Gdy odhaczycie wszystkie punkty z waszej listy – możecie odetchnąć z ulgą. Jesteście gotowi na wasz wielki dzień!
Czy organizacja wesela w zimę to dobry pomysł? Zastanawiam się nad porą roku.